budowa okna

Budowa okna

Rama okienna okna PCV składa się z dwóch podstawowych elementów- czyli PCV oraz STAL. Na przykładzie okna z powyższej infografiki widzimy ramę profilu VEKA SOFTLINE 82 MD (7-komorową), która jest nabijana stalą zamkniętą.

Skrzydło okienne PCV podobnie jak rama zbudowane jest z takich elementów jak PCV oraz STAL. Jak widać powyżej rama okienna posiada 6 komór oraz nabita jest kształtownikiem stalowym otwartym.

Jak policzyć komory? To proste od lewej do prawej, albo od prawej do lewej 😊. Jeżeli komora jest przedzielona na pół na wysokości liczymy ją i tak jako jedna.

A co to jest szumnie brzmiące MD? Skrót ten pochodzi z języka niemieckiego (Mittel Dichtung). Na ramie i na skrzydle znajdują sie 3 uszczelki. Jedna na skrzydle wewnątrz, druga na ramie na zewnątrz oraz w środku. Dodatkowo niektórzy producenci stosują uszczelkę rowka okuciowego

Dalej na powyższym obrazku zaprezentowaliśmy przeszklenie. Najczęściej do nowego budownictwa stosowane 3 szyby, pomiędzy którymi znajdują się przestrzenie wypełnione gazem Najczęściej wykorzystuje się do tego ARGON (rzadziej inne gazy szlachetne, np. Ksenon, czy Krypton). Taki pakiet szybowy jest dzisiaj standardem.

Szyby na obwodzie rozdziela ramka dystansowa. Może być ona standardowa aluminiowa, lub tzw. Ciepła, czyli z tworzywa sztucznego.

Omawiając cały powyższy obrazek dochodzimy do okuć obwiedniowych okna PCV. Są to elementy dość złożone, które mają za zadanie umożliwić otwieranie i zamykanie okna (Rozwierne, uchylne, rozwiernouchylne).

Jeśli chcesz zobaczyć jak zbudowane są okna PCV na żywo zapraszamy do naszego salonu.